Founder of the Arrowsmith Program and international bestselling author of ‘The Woman Who Changed Her Brain’, Barbara Arrowsmith-Young, will be speaking in Australia to coincide with the release its 3rd edition.

She  is recognized as a pioneer, as the creator of one of the first applications utilizing the principles of neuroplasticity to overcome learning disabilities.

Barbara’s story…is truly heroic, on par with the achievements of Helen Keller.’ Norman Doidge MD, author of the New York Times Bestseller, The Brain That Changes Itself.

 

Why attend?

  • Find out how learning difficulties do not need to be lifelong
  • Gain an insight into the principles of neuroplasticity and the factors leading to brain change
  • Learn about Barbara’s journey of discovery, the lines of research she combined and the outcomes achieved over 40 years
  • Hear the latest research into neuroplasticity, learning and Arrowsmith’s innovative educational approach

About Arrowsmith Program

The Arrowsmith Program has been recognized by Sharp Brains as the Most Innovative Special Education Program of its kind.

The Arrowsmith Program strengthens fundamental aspects of learning such as: attention, comprehension, working memory, communication, social emotional intelligence and wellbeing. The Program has been transformative for individuals with specific learning difficulties including dyslexia, dyscalculia, dysgraphia, processing speed, attention difficulties, and executive function issues.

The Arrowsmith Program is currently offered at over 90 educational organizations in 10 countries around the world. 

Events.

Perth, Western Australia

Tuesday 11th February
Hosted by Cognitive Strengthening Centre

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: Octagon Theatre at the University of Western Australia
35 Stirling Hwy
Crawley WA 6009

To register, click here.

Adelaide, South Australia

Thursday 13th February
Co-hosted by the Adelaide Parents and Friends Advocacy Group for Arrowsmith Program in South Australia Inc. and Marryatville Primary School

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: Regal Theatre
275 Kensington Road
Kensington Park SA 506

To register, click here.

Melbourne, Victoria

Monday 17th February
Hosted by Holy Trinity Parish – St. Catherine’s

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: Holy Trinity Parish – St Catherine’s Primary School
14 – 28 Fletcher Street
Moorabbin VIC 3189

To register, click here.

Tuesday 18th February
Hosted by Plenty Valley Christian College
Time:
 7:00pm – 8:30pm
Location: Plenty Valley Christian College
840 Yan Yean Rd
Doreen VIC 3754

To register, click here.

Wednesday 19th February
Hosted by Oakleigh Grammar School

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: Oakleigh Grammar Conference Centre
77-81 Willesden Road
Oakleigh VIC 3166

To register, click here.

 

Friday 21st February
Hosted by Readings
Time:
6:30pm – 8:00pm
Location: Readings Hawthorn
701 Glenferrie Rd
Hawthorn VIC 3122

To register, click here.

Townsville, Queensland

Monday, 2nd March 2020
Hosted by CityLibraries Townsville
Time: 10:00 am – 12:00 pm
Location: Thuringowa Central Library
86 Thuringowa Drive,
Thuringowa Central QLD 4817

To register, click here.

Monday 2nd March
Hosted by Blackheath & Thornburgh

Time: 7:00 pm – 8:30 pm 
Location: Mercure Resort
166 Woolcock St,
Townsville QLD 4812

To register, click here.

Brisbane, Queensland

Tuesday 3rd March
Hosted by Brisbane Boys’ College

Time: 6:30pm – 8:00pm
Location: Brisbane Boys’ College – College Hall
Kensington Terrace,
Toowong QLD 4066

To register, click here.

Wednesday 4th March
Hosted by Empowering Lives

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: The QB Centre, Auditorium
53 Prospect Road
Gaythorne QLD 4051

To register, click here.

Toowoomba, Queensland

Thursday 5th March
Hosted by Darling Downs Christian School

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: Glenvale Seventh-Day Adventist Church
669 Greenwattle Street
Glenvale, Toowoomba QLD 4350

To register, click here.

Gold Coast, Queensland

Monday 9th March
Hosted by The Southport School

Time: 7:00pm – 8:30pm
Location: The Southport School – Preparatory School Hall
2 Winchester St
Southport QLD 4215

To register, click here.

Tuesday 10th March
Hosted by Silkwood School

Time: 6:30pm – 8:00pm
Location: Silkwood School – High School Campus
39 Shepherd Hill Lane
Mt Nathan QLD 4211

To register, please contact Tracy Willcocks.

Sydney, New South Wales

Saturday 14th March

Hosted by CoreSenses | Awakening Capabilities
Time: 5:00pm-6:30pm
Location: Fred Hutley Hall
200 Miller St
North Sydney NSW 2060

To register, click here

Monday 16th March
Hosted by 3Bridges Community
Time: 6:00 pm – 7:30 pm followed by book signing
Location: Gardens on Forest
764 Forest Road

Peakhurst NSW 2210

To register, click here.

Hosted by Gleebooks 
Date:  Wednesday, March 18, 2020
Time: 6:30pm – 8:00pm
Location:  Gleebooks
49 Glebe Point Road
Glebe NSW 2037

To register, click here.